10 oznak, że jesteś już Szwajcarem

 1.  Nie marudzisz. Ani nie narzekasz. A to już oczywisty znak, że przestałeś być Polakiem.P1040271
 2.  Jedziesz prawym pasem i nie przekraczasz prędkości na autostradzie o więcej niż 20 km/h
 3.  Na przejsciu dla pieszych czekasz,aż pieszy dojdzie 250 m do zebry po to, żeby go przepuścić. Nawet jak ma czerwone światło i to ty masz pierwszeństwo.P1040473
 4. Na pustej ulicy w środku nocy jedziesz 30 km/h jeżeli takie jest ograniczenie. Nie ważne, że nikogo nie ma, nie ważne, że nikt nie widzi. Jesteś Szwajcarem i przestrzegasz zasad, bo są po to, żeby były.
 5. Nie trąbisz na rowerzystów tylko panicznie szukasz w lusterkach na prawo i lewo, czy przypadkiem nie trzeba któregoś przepuścić.
 6. Masz wywieszoną szwajcarską flagę na balkonie. Albo chociaż kubek z flagą. Albo portfel. Albo garnek. Albo długopis. Albo świecznik.
 7. Mówisz dzień dobry nieznajomym na ulicy. Właściwie to w każdym kantonie „dzień dobry” brzmi inaczej, więc de facto mamroczesz coś pod nosem licząc na to, że inni pomyślą, że ich właśnie pozdrowiłeś. Zresztą, po pół roku nadal nie rozumiesz, co do Ciebie mamroczą, więc czujesz się usprawiedliwiony.
 8. Oglądasz mecz hokeja w telewizji i masz swoją ulubioną drużynę, bo hokej to narodowy sport Helwetów.P1040329
 9. Wyjeżdżasz z warsztatu samochodowego i nie płacisz za naprawę. W sklepie internetowym też nie płacisz za zakupy. Rachunki dostajesz potem do domu i płacisz je we wskazanym terminie.
 10. Przechodzisz przez jezdnię na pasach. Nawet jeżeli najbliższe stado dinozaurów będzie tędy przebiegało za następne 4 mln lat, ulica jest szerokości twojej szczoteczki do zębów, to i tak pójdziesz do zebry.
  Wersja dla zmotoryzowanych: Parkujesz tylko na wyznaczonych do tego miejscach. Jeżeli jedynym wolnym miejscem jest kwadracik asfaltu przed sklepem z azbestem, jest niedziela i sklep na pewno nie jest dziś otwarty, to nie parkujesz bo jest tylko „dla klientów”. A ty wolisz kamienny dach zamiast azbestowego. P1040472

P1040471[blog_subscription_form]

6 odpowiedzi na “10 oznak, że jesteś już Szwajcarem”

 1. Tak sie sklada, ze od 18 lat jestem pol-Szwajcarką – pol/Polka; w Szwajcarii mieszkalam i pracowalam prawie 10 lat, obecnie na emeryturze na zapadlej polskiej wsi, ale wciąż z niemówiacym po polsku szwajcarskim mężem i czestymi wyjazdami do mojej drugiej ojczyzny. Uwagi bardzo trafne. Fajny blog. Dowiedzialam sie o nim od Anny Bienkowskiej – z W-wy – mojej wieloletniej Przyjaciolki. Gratuluję pomyslu! Jedna uwaga – Brno jest w Czechach, a nie na Slowacji (chociaz to niedaleko)…. Pozdrawiam i bede sledzic kolejne wpisy. Dorota Gremaud

  1. Racja! 😉 dzięki za uwagę, sama byłam w Brnie 3 lata temu, byłam przekonana, że jadę na Słowację i tak mi zostało 😀 dziękuję za miłe słowa, Słowację zostawiam co by nie było, że Polacy nie kojarzą tylko Berna. Brna też, ja jestem dowodem 😉

Leave a Reply

%d bloggers like this: