Weekend w Ticino. Locarno, Ascona i Brissago

A może by tak na weekend w Ticino nad wodę?

Morza szum, ptaków śpiew… Weekend w Ticino to doskonała okazja. A moment, Szwajcaria nie ma dostępu do morza. Ale po co komu morze, jak ma Lago Maggiore! Śródziemnomorski klimat, plaże z widokiem na alpejskie szczyty, odpoczynek w cieniu palm a na deser skok do krystalicznie czystej, szmaragdowej toni.Dzisiaj zabieram Was nad jezioro Maggiore. Jak sama nazwa wskazuje – Maggiore to Wielkie jezioro. Szwajcaria uszczknęła tylko kawałek z jego splendoru, większa część jeziora znajduje się już we Włoszech.  Poprzednio zwiedzaliśmy Lugano i okolice jeziora Lugano. Druga część wycieczki do Ticino to program na weekend. Pierwszego dnia zwiedzamy okolice jeziora Maggiore, a następnego – dolinę Verzasca.

Locarno

Locarno to  – obok Lugano i Bellinzony – jedno z największych miast w kantonie Ticino. Warto przyjechać tu pociągiem, wybierając panoramiczną trasę Lötschberg – Centovalli Express z Berna przez Domodossola do Locarno. Po drodze czekają nas widoki z najwyżej położonych w Europie wiaduktów kolejowych oraz stromy zjazd w dolinie Rodanu o nachyleniu 27%. Wszystko w otoczeniu Alp. Locarno podobnie jak inne miasta leżące nad górskimi jeziorami zachęca do spaceru wzdłuż wybrzeża. Z portu można udać się 15 minutowym spacerem na południe do Parku Kamelii. Jedne z najpiękniejszych kwiatów można podziwiać przez 9 miesięcy w roku, ale swój splendor ukazują przede wszystkim w marcu i kwietniu. W kierunku północno-wschodnim promenada zaprowadzi nas do Tenero, a po drodze będziemy oglądać typową architekturę wybrzeża, z jej charakterystycznymi Ca’, czyli willami i bogato zdobionymi domami. Spacer do Tenero trwa około 1,5 h. Do Locarno można wrócić lokalnym autobusem lub pociągiem.

Piazza Grande i stare miasto

Piazza Grande to serce Locarno – najsłynniejszy punkt w mieście, goszczący co roku w sierpniu Festiwal Filmowy. Wtedy to plac zamienia się w wielką salę kinową z miejscami dla 8000 widzów. Komu nie udało się zdobyć biletów na festiwal, może chłonąć filmową atmosferę w jednej z otaczających plac kawiarni i restauracji, bo na Piaza Grande zawsze coś się dzieje.
Swiss Miniatur
Locarno, festiwal filmowy
Sam plac otoczony jest  bogatymi, mieszczańskimi domami i pałacykami. Kolumny, podcienia, zdobnicze freski, arkady – to wszystko świadczy o burżuazyjnym charakterze miasta i jego rozwoju na przełomie XIX i XX wieku. Z placu widoczna jest średniowieczna wieża Torre del Comune, będąca niegdyś częścią fortyfikacji miasta. Locarno położone na wzgórzu zachęca do spacerów krętymi, stromymi uliczkami i schodami, aż do starego miasta.

Kolekcja sztuki Ghisla

Kolekcja Ghisla to obowiązkowy przystanek dla wszystkich miłośników sztuki współczesnej. Modernistyczny budynek w kształcie czerwonego kubika kryje prywatną kolekcję dzieł nie tylko uznanych twórców XX wieku, jak Miro, Picasso, czy Warhal, ale również mniej znanych artystów z rejonu włoskojęzycznego. Położony jest zaledwie kilka minut drogi od portu głównego.

Sanktuarium Madonna del Sasso

Historyczna kolejka górska Funicolare Locarno-Madonna del Sasso (Locarno-Orselina) zabierze nas do położonego na Świętym Wzgórzu sanktuarium Madonna del Sasso. Trasa wiedzie przez malownicze tereny, przecinając rzekę Ramogna dwa razy – po wysokim, kamiennym moście oraz  stalowym moście kratowym. Sama kolejka również jest atrakcją. Nadal w użyciu są oryginalne wagony z połowy XX wieku. Sanktuarium jest miejscem pielgrzymek od 1480r, kiedy to na Świętym Wzgórzu miała się objawić Maryja. Przez setki lat pątnicy wspinali się na szczyt po dwóch trasach, które dzisiaj nadal są dostępne – ale może warto nimi zejść, zamiast się wspinać. Samo sanktuarium to monumentalna budowla, odrestaurowana w 2013 r. Oprócz bazyliki mieści się tam również klasztor franciszkanów, kościół Wniebowstąpienia oraz położona na wzgórzu droga krzyżowa. Z placu przed bazyliką rozciąga się widok na całe Locarno, natomiast jej wnętrza kryją drewnianą figurę Maryi, pochodzącą z XV wieku.

Falconeria Locarno

Amatorzy mocnych nerwów i miłośnicy obcowania z naturą nie mogą opuścić spektakularnego przedstawienia, odbywającego się w Falconeria Locarno. To miejsce to centrum dzikich i drapieżnych ptaków – sokołów, orłów, sępów, ibisów, sów i marabu. Godzinny pokaz umiejętności ptaków, loty odbywające się nad głowami widzów – a wszystko w tradycyjnej atmosferze niczym z Trzech Muszkieterów.

Wzgórze Cardada

A może by tak Locarno z lotu sokoła? A jak nie, to chociaż widok po obrzeża kantonu Ticino? Proszę bardzo, szybki wjazd kolejką na Cimetta Cardada i – voila!  Zbudowany tu na szczycie na wysokości 1671 m.n.p.m. taras widokowy pozwala ogarnąć wzrokiem tereny jeziora Maggiore, od Bellinzony na wschodzie po włoską Genuę na południu. To jedyne miejsce, gdzie jednocześnie zobaczymy najniżej (jezioro Maggiore) i najwyżej (Monte Rosa) położone punkty w Szwajcarii. Kilka kroków dalej kolejna okazja, by w krwi popłynęło nam trochę adrenaliny – taras widokowy zawieszony na stalowych linach nad stromym zboczem.

Ascona

Ascona to perła jeziora Maggiore. Dawna wioska rybacka leżąca tuż przy granicy Szwajcarii, od początku XX wieku stała się mekką dla artystów, filozofów i pisarzy. Zachwycające widoki nie tylko inspirują, ale zapraszają do relaksu. To, co mnie w Asconie urzeka najbardziej, to jej słoneczna promenada, z przyklejonymi kawiarniami i restauracjami ciągnącymi się wzdłuż wybrzeża. Drink z parasolką na miękkim fotelu, z widokiem na Italię po drugiej stronie jeziora – czego więcej potrzeba do szczęścia? Szczególnie, że Ascona oferuje również miejsca plażowe i małe kąpielisko. Wycieczka statkiem lub wynajętym jachtem i można się poczuć jak w Monte Carlo. Tak właśnie wygląda promenada w Asconie:

Grotto Baldoria

Za pierwszą linią uroczych, kolorowych budynków można zagubić się w wąskich, typowo śródziemnomorskich uliczkach. Głodnym polecam wizytę w Grotto Baldoria, oddalonym o kilka kroków od promenady. Szef kuchni proponuje codziennie proste dania, typowe dla regionu Ticino. Nie ma menu. W cieniu winorośli, przy wspólnych, wielkich stołach goście kosztują dowolnie tego, co jest danego dnia w ofercie kuchni. Atmosfera jak z włoskiego wesela, gdzie dania na półmiskach podawane są z ręki do ręki, ze stołu na stół. Polenta, salami, mortadella, wybór serów, makaron z sosem, jagnięcina, baranina, tesyńskie wina i domowe ciasta. Grzech nie spróbować.

This slideshow requires JavaScript.

Stare MIasto

Podczas wałęsania się po uliczkach Ascony warto zwrócić uwagę na dwa budynki – Casa Serodine oraz kościół Chiesa dei Santi Pietro e Paolo, znajdujące się tuż obok siebie. Casa Serodine przy placu Piazza del Municipio to przykład zabytkowej architektury Ascony. Odrestaurowany pałac z XVII w zachwyca przede wszystkim sztukaterią i freskami. Znajduje się w nim muzeum i kolekcja sztuki współczesnej, a także warty odwiedzenia antykwariat, założony w 1946 r.

This slideshow requires JavaScript.

Na Via Borgo 34 z kolei mieści się Muzeum Sztuki Współczesnej z kolekcją dzieł Marianne von Werefkin. Ta pochodząca z Rosji artystka była bardzo blisko związana ze Szwajcarią i artystami przełomu XIX i XX w.  Jednak jako kobieta nie miała prawa wystawiać dzieł w stylu Art Nouveau, tym bardziej więc kolekcja jej dzieł jest unikatowa.  Kto wie, gdyby nie to, byłaby dziś być może artystką uznaną na równi z Gustavem Klimtem czy Alfonsem Muchą. Ascona przygotowała też atrakcje dla najmłodszych, a dokładnie szukanie skarbów. Wystarczy odpowiedzieć na kilka prostych pytań dotyczących charakterystycznych punktów w miasteczku i przynieść wypełnioną mapę skarbów do biura informacji turystycznej, aby zdobyć nagrodę – niespodziankę. Mapa dostępna jest w 4 językach.

isole di Brissago

Bahamy, Jamajka, Madagaskar… a nie, to Brissago. Egzotyczne wyspy w samym centrum Ticino. Oddalone o 15 min podróży statkiem od Ascony, Isole di Brissago goszczą jedyny w Szwajcarii park botaniczny położony całkowicie na wyspie. To ponad 1700 gatunków flory z Karaibów, Dalekiego Wschodu, południowej Afryki czy też Oceanii i Nowej Zelandii. Spacer po bambusowym lesie, między agawami a palmami, otoczeni aromatem kwitnących kwiatów – idealne miejsce na leniwe popołudnie. Skąd taki ogród pośrodku szwajcarskiego jeziora? Założyła go w 1885 baronowa Antoinette Sant Leger jako salon spotkań artystów –  pisarzy, malarzy, rzeźbiarzy. Trzeba przyznać – całkiem miłe miejsce do inspiracji. Kolejny właściciel dobudował rzymską łaźnię, pałac i mały port. Od ponad 70 lat ogród botaniczny na wyspie Grande (Isola Grande)  jest dostępny dla zwiedzających. Sąsiednia, Mała Wyspa (Isola Piccola) jest siedliskiem dzikiej natury i nie można jej zwiedzać. Dla najmłodszych wyspa stanie się miejscem poszukiwania skarbów, jeżeli tylko w porcie upomnicie się o mapkę dla prawdziwych piratów.

This slideshow requires JavaScript.

Brissago

Z wysp warto wrócić statkiem na ląd do Brissago. To kolejne, urocze   miasteczko nad brzegiem jeziora Maggiore. Niegdyś było prekursorem produkcji cygar w Szwajcarii. Złote czasy „grubego dymka”, przypadające na przełom XIX i XX wieku dawały zatrudnienie w ponad 40 lokalnych fabrykach. Co więcej, stworzona została nawet własna marka, „Brissago”, gdzie cygara produkowane są do dzisiaj według tradycyjnych metod wyłącznie na rynek szwajcarski. Chociaż Brissago czasy świetności jako centrum papierośnictwa już dawno ma za sobą, to w dawnych fabrykach nadal wiszą suszące się na słońcu liście tytoniu. A więc Kuba, nie Jamajka. Rozkład jazdy statków znajdziecie tutaj.

This slideshow requires JavaScript.

To teraz co, czas na adrenalinę i trochę zabawy?

Na koniec dnia proponuję trochę relaksu w termach Termali Salini&Spa. Od basenów solankowych po sauny – a wszystko z widokiem na jezioro. A gdzie tu adrenalina? Adrenalina będzie następnego dnia 😉 Szykujcie się na wizytę u samego Jamesa Bonda! Tama, gdzie nagrywano sceny do filmu „Golden Eye” znajduje się na samym początku doliny Verzasca. Wjazd do doliny jest z kolei w pobliżu Locarno, więc te dwie wycieczki warto ze sobą połączyć. Albo jako jednodniowy sprint po atrakcjach nad jeziorem Maggiore i doliny Verzasca, albo – jako dwudniowy wypad, dokładnie tak, jak jest to opisane w tych dwóch postach.

Ticino Ticket

Warto pamiętać, że na turystów nocujących w Ticino ( hotele, schroniska lub kampingi) czeka bezpłatny Ticino Ticket, umożliwiający korzystanie z lokalnych środków transportu. Dzięki temu poruszanie się między Locarno, Asconą lub Brissago jest o wiele łatwiejsze. Obejmuje on też przejazdy szwajcarskimi kolejami oraz autobusami PostAuto ( żeby dojechać do Verzasca). Z kolei na górskie kolejki i statki po jeziorze Ticino Ticket oferuje zniżki przy zakupie biletu.   Jeżeli jeszcze nie czytałeś, zobacz koniecznie, co warto zwiedzić w Lugano i okolicy. A jeżeli spodobał Ci się ten wpis, możesz go ocenić przy pomocy żółtych gwiazdek na dole strony I zostań z nami w kontakcie!

Leave a Reply

%d bloggers like this: